SSS

Sıkça Sorulan Sorular (Lisans Dersleri ve Sınavları Hakkında)


* Derslere devam mecburiyeti var mı? Evet var, ama zaten derse girmeden başarılı olma oranları bir hayli düşük.

* İkinci kez dersi alanlar için de devam mecburiyeti var mı?  Evet var.

* Klasik sınavlarda cevaplar yoruma mı bilgiye mi dayalı? İkisi birbirini dışlayan kategoriler değil.  Herkes klasik bir sınav sorusunu kendi tarzına göre cevaplar, ama derste öğrendiklerimiz ışığında.

* Sınavlar test mi, klasik mi? KÇK dersinin sınavları klasik,  TYTD ve PI dersinin sınavları ise test tarzında.

* Kaç soru sorarsınız? Ne yazık ki bu sorunun cevabını son dakikaya, soruları hazırlayana kadar ben de bilmiyorum.

* TYTD veya PI derslerinde önceden programda belirtilmese bile sınav haricinde ödev veya sunum yapabilir miyiz?  Hayır. Başarı performansı bütün gruplarda %30’ar iki vize ve %40 final neticesinde değerlendiriliyor.

* Katalog sistemi mi, çan sistemi mi uygulanıyor notlama yapılırken?  Katalog sistemi.  Ortalamaya göre iki farklı katalog sisteminden biri kullanılıyor.

* Sınavların telafisi var mı?  Ancak resmi bir yazıyla belgelenebilen mazeretler için telafi sınavı verilebilir.  Bu gibi durumlarda da en kısa zamanda öğrencinin benimle temas kurması gerekir.  Telafi sınavlarına not yükseltmek için ayrıca girilemez.

* Sadece kitaptan çalışmak yeterli mi? Kesinlikle değil. Derse girip iyi dinlemek, anlamak gerekiyor, ama bu da yeterli değil.  Not tutmak çok önemli.

* Sınav veya dönem notlarıyla ilgili size mail atabilir miyiz? Notlarla ilgili bana mail atmamanızı rica ediyorum.  Aynı gün başka sınavların olması, uykusuzluk, "sosyal derslerden anlamama", 4. sınıf olma, dersi 2. ya da 7. kez almanız gibi mazaretler diğer arkadaşlarınıza adaletsiz davranmam için, siz de kabul edersiniz ki, mazaret olamaz.

* Diyelim ki sınav günü uyuya kaldık. Ne olacak? Vize veya final sınav tarihlerinden haberdar olmamak, unutmak veya tarihleri kaçırmak mazaret kabul edilemez.